Mødeaften 31. august 2015

Det har været en RIGTIG regnfuld møde-aften – og på trods af det, var næsten alle holdene ude i regnen og lave aktiviteter. Så bliver det bare ikke mere FDF-agtigt.

Tumlingene har været ude i regnen – og været på pølse-løb. De alle har haft en pølse med som er blevet navngivet, døbt og med ude på eventyr. Mange af pølserne var så kommet til skade og skulle syes. Det var vist fordi, de skulle springe faldskærm… altså pølserne.

Piltene har været ude i regnen – og lavet bål. Heldigvis har vi jo et overdækket bålsted, så de har kunne holde sig fint tørre. De er jo ved at tage et bål-mærke og er idag blevet færdige med at tage det. De har idag været ved at lave snobrød, og har derfor også skulle lære at håndtere dolk. Det er jo nødvendigt for at kunne snitte sin egen snobrødspind.

Væbnerne har været ude i regnen – og bundet rafter. De har virkelig bare stået midt på plænen med deres pioneer-projekter og blevet drivvåde. Så bliver man vist ikke mere FDF-agtig… OG væbner-agtig.

1. Seniorvæbnerne har været ude i regnen – og bundet rafter. De er dog lidt mere målrettet i deres pioneer-projekt, da de har brugt aftenen som forberedelse til Pioneer Challenge. De har været et smut ude i blandt træerne i læ-hegnet, for at øve sig i at lave en hævet platform imellem træer… Og så har de jo også været lidt i læ for regnen derinde… lidt.

2. Seniorvæbnerne har været INDE og gemt sig fra regnen?!?! De har nemlig været ved at forberede sig til Senior Festival… og det gør man nok bedst indenfor åbenbart 😉
Rent faktisk har de slået telt op (indenfor), øvet noget trangia-stads – og åbenbart været oppe på loftet og jagte spøgelser… Altså typiske ting der giver mening at forberede sig i før Senior Festival.

Comments are closed.